Se afișează postările cu eticheta din putul gandirii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta din putul gandirii. Afișați toate postările

duminică, 23 iunie 2013

Opt Punct La capatul Puterilor

Am cunoscut multe tipuri de oameni in scurta mea existenta pe pamantul asta. Am cunoscut oameni isteti, oameni dobitoci, oameni amuzanti, oameni deprimanti, cocalari, pitipoance, curve, tocilari etc. Am invatat o lectie foarte importanta, si anume sa nu incerc sa ii schimb si sa ii accept asa cum sunt - pentru ca a incerca sa ii schimbi e ca si cum te-ai lupta cu o moara de vant, cum s-ar zice in popor. Am invatat deasemenea sa nu ma mai mir de prostia unora. Si cu toate ca este o lectie pe care am invatat-o, sa fie a dracului de treaba daca pot sa o aplic ! Absolut mereu apar idiotenii care pur si simplu ma consterneaza si imi trezesc tot felul de intrebari de genul:
- cum poate un om sa traiasca (supravietuiasca) cu un coeficient de inteligenta atat de scazut ?
- oamenii care se afla atat de jos pe scara evolutiei au voie sa traiasca si sa isi perpetueze genele ?
- copiii mei si copiii copiilor mei vor trebui sa interactioneze cu plozii rezultati din inmultirea necontrolata a acestor specimene umane ?
- mai au nevoie de creier aceste dihanii cu doua picioare, daca nu il folosesc decat pentru operatiuni simple de perpetuare si hranire ?
 - daca ii omoara cineva, intra in categoria "omucidere" ?

Este al 3-lea blog inceput pentru a ma mira de marea de prostie din jurul meu (celelalte 2 fiind abandonate dupa ce au fost descoperite de imbecili) si incep sa ma gandesc serios ca aceasta terapie nu ma ajuta. Poate ar fi mai simplu sa le urlu in fata cat de dobitoci - analfabeti - nevertebrate - subevoluati sunt ! Imi doresc din suflet sa le pot spune : "Bah ! Tu faci specia umana de rusine ! "...

Cum pula mea (scuzati cuvantul "mea") sa spui cu voce tare, la 35 ani (!!!) ca tu de o viata de intrebi in mintea ta (care minte ?????) de ce pamantul este rotund in loc de patrat sau plat sau alta forma ! Cum mama si bunica dracului sa zici asa ceva, in anul 2013, in timp ce te afli in fata unui calculator deschis cu o pagina de google in browser ?? Cum si de unde sa am eu atata putere sa ma uit in ochii tai goi si tampi si sa nu urlu "bah esti prost ????"
Am raspuns in schimb: "pai daca de atata timp te intrebi in mintea ta si nu iti raspunde nimeni, nu era mai simplu sa intrebi cu voce tare inca de la inceput pe cineva ? sau sa cauti pe google ? sau sa iti elucidez eu misterul acum pe loc ?"
Ce a fost in capul meu cand am zis asta cu tot sarcasmul si ironia din lume ?? Am primit raspunsul sec: "ah, la asta nu m-am gandit !"
Evident nu te-ai gandit in pula mea, pentru ca tu nu gandesti !! Daca ai gandi, ai stii raspunsul la aceasta intrebare de gradinita ! Ai stii sa cauti ! Ai stii de ce traiesti in pula mea, si nu m-ai mai fute pe mine la cap cu intrebari de genul "noi de ce traim ?" - nu stiu in pula mea de ce mai traiesti tu, dar se pare ca Dumnezeu (daca exista) are o slabiciune pentru moluste ca tine !!

Duoamne da-mi putere sa traiesc in pace si armonie cu aceste plante !!!

o_O

luni, 14 ianuarie 2013

Unu Punct Se Intampla

Cum ar fi se intampla un blog din nou ! Deoarece din ratiuni de securitate a fost nevoie sa schimb (de fapt sa inchid publicului) 4 bani, acum ma vad obligata sa o iau de la zero. S-au dus dracului si ironia si umorul si cititorii si tot ! Simt totusi nevoia sa ma descarc ! Cred ca oamenii trebuie sa inteleaga DE CE ! Sau nu... de fapt nu e nevoie ca cineva sa inteleaga ceva ce nici macar eu nu inteleg ! Cred doar ca trebuie sa descarc incarcatura de injuraturi si frustrari adunate de-a lungul timpului la adresa lui Sauron.
Just to be clear: Sauron (asa cum ii vom spune de acum incolo), este un fel de evreu sau irlandez zgarcit cu inceput de chelie in varful capului . Este o chestie psihopata si care sufera grav mania controlului si de mania persecutiei. Este un mic dictator la el pe plantatie (poate chiar o reinacarnare a unui dictator esuat dar cu planuri marete). Este o chestie ingrata, lipsita de orice urma de bun simt - ipocrit pana in maduva oaselor. Seamana chiar putin (mai mult) cu babele care tin predici in biserica dar care stau si barfesc si carcotesc si blesteama la coltul bisericii.
Sauron (care stie tot, vede tot, aude tot) traieste intr-o lume a lui, in care are impresia ca totul se cumpara cu bani si refuza sa inteleaga ca niste biete dihanii (ca noi) se caca (la propriu si la figurat) pe banii lui si pe el ca om. Are impresia ca le stie pe toate si ca daca a trait in lumea asta de cacat a lui, cu prietenii lui de cacat, cu nevasta lui de cacat, cu viata lui de cacat, totul trebuie sa fie (si este) asa cum si-a imaginat el ca e (adica... ati ghicit bine... de cacat ) ! Pentru el nu exista concepte ca "integritate", "respect", "bun simt", "datorie civica", "moralitate", "societate", etc. Pentru el exista "bani". Bani pentru nevasta lui de cacat. Bani pentru viata lui de cacat mic si psihopat. Bani pentru masina lui smechera si de cacat ! Bani pentru toata nimicnicia si  josnicia pe care o reprezinta ! Bani pentru prietenii lui de cacat !
Totusi eu nu mi-am pierdut speranta ! Am cunoscut si oamenii care au facut bani dar nu au uitat ca sunt oameni in primul rand ! Oameni care au avut functii dar nu au uitat ca inainte de orice functie, de orice facultate, de orice avere, de orice - inainte de orice ! sunt oameni ! E o chestie care ma tot roade de ceva vreme ! Cand uitam sa mai fim oameni !? Ce anume ne transforma din oameni in masinarii care produc bani, care consuma si apoi o iau de la capat ? Oare chiar nu mai exista nici o speranta de recuperare ?
Ca sa termin o sa povestesc o istorioara cu talc (pe care am trait-o acum cativa ani).
Eram in anul 3 de facultate si imi luasem pe vara un job ca vanzatoare la un magazin dragut cu bauturi si tutun. Conceptul era misto, locatia la fel... problema erau doar cei 2 cocalari care detineau afacerea. Cocalari la propriu ! Niste imbecili analfabeti care altceva in afara de invarteli, bani, cluburi si femei nu aveau in cap ! Dar asta nu era problema mea. Eu veneam, imi faceam treaba si incercam sa inghit cata mizerie puteam. Dar nu prea puteam, si ma rodea si ma durea ca ma simteam umilita de niste creaturi scarbavnice. Reusisem sa iau bursa, eram aproape inginera si nu intelegeam de ce (!!) cu toate ca stiau ca nu sunt ultimul om de pe strada, nu imi aratau nici o urma de respect ! Incercam sa inteleg care este sistemul lor de valori (in cazul in care aveau asa ceva) si nu reuseam !
Intre timp, lucrand intr-o cladire cu mai multe birouri, am apucat sa socializez cu mai toti care erau deschisi socializarii. Asta insemnand de la directori care ieseau in pauze de tigara, pana la femeia de servici si soferi. Ma bucuram dimineata cand ma salutam cu soferii si ne uram o zi buna si frumoasa si stateam 2 minute cu femeia de serviciu care imi povestea pe scurt ce au mai facut copiii ei. Ma bucuram cand ceilalti imi impartaseau diverse pareri pe cele mai diverse teme...
Totul pana intr-o zi cand n-am mai suportat, mi-am luat geanta si am plecat ! Simteam ca daca mai stau un minut urmeaza sa fac gesturi necugetate pe care le vezi doar in filme. Nu a mai contat nimic in clipa aia, decat sa plec cat mai departe ! Si dupa ce am iesit pe usa cladirii m-a busit plansul ! Nu o sa uit niciodata ! Era cald, lumina puternica lovea in asfaltul incins si eu nu stiam ce sa fac ! Unde sa ma duc !? Vroiam acasa, dar trebuia sa ma descarc inainte ! Trebuia sa ma calmez ! Asa ca m-am ascuns dupa coltul cladirii ca sa plang in liniste toata ura si frustrarea care rabufnisera dupa 2 luni. Si atunci, in momentul ala de singuratate si disperare, a aparut femeia de serviciu. M-a luat in brate, mi-a zis niste vorbe amuzante si ca o sa fie bine, i-a injurat in cel mai sincer si volubil mod pe cei doi imbecili si m-a ajutat sa pot pleca acasa.
Atunci mi-am dat seama ce inseamna sa fi om ! Atunci am inteles ca toate afacerile din lume, toti banii, toate scolile, nu valoreaza nimic daca nu esti om ! Daca nu vezi oamenii din jurul tau ! Si am inteles cat de singur, mizerabil si nefericit poti sa fi daca refuzi sa intelegi ca "umanitatea" nu sta decat in suflet si sufletul nu cunoaste valori materiale sau intelectuale ! Sufletul este doar patat si stricat de cei care cred ca pot sa ii dea valoare prin bani, scoli sau pozitii sociale...